Wschód na Babiej Górze – czy warto?

Niewątpliwie Święta Bożego Narodzenia to czas miłości, radości, ale także rodzinnych spotkań. Kilogramy przepysznego jedzenia = dodatkowe kilogramy w naszych ciałach. Uczucie przejedzenia skłania do refleksji, która i Nas dopadła:) Pomyśleliśmy, że drugi dzień Świąt to odpowiedni czas na wycieczkę w góry.  Wybór był prosty, gdyż krążył po głowie już dłuższą chwilę. Wschód słońca na Babiej Górze, czyż nie brzmi to zachęcająco? Też Nam się tak wydawało 😉

dav

 

Zapraszamy do relacji ze świątecznego wypadu na Babią Górę, a przekonacie się czy warto 😉

 

W związku z tym, że to akcja typu wyjście i zejście – wybieramy najkrótszą opcję. Wyruszamy z Krowiarek (Przełęcz Krowiarki droga wojewódzka nr 957) czerwonym szlakiem przez Sokolice, Kępę i Gówniak. Według oznaczeń przy szlaku po 2.15 h docieramy na Diablak. Niestety w tym wypadku, co rzadko nam się zdarza, wracamy tą samą trasą – ok 2h drogi w dół.
Początkowo szlak stromo (jak na Beskidy) pnie się przez iglasty las. Później, łagodniej przez kosodrzewinę i polany. W końcu wkraczamy w skalistą ścieżkę, ciesząc się niespotykanymi w Beskidach warunkami typowymi dla gór typu alpejskiego.

Planowana pobudka 3.00, wstaliśmy 3.30 🙂
Już na starcie mamy spóźnienie, ale przynajmniej humory dopisywały. Na przełęcz docieramy o  6.30, wychodzimy z samochodu a tu … wieje, urywa głowy – standard jak na Babią. Pierwsza myśl to powrót do domu. Ale nie poddajemy się, przebieramy buty, zakładamy czołówki i ruszamy. Jak na zimę warunki na szlaku bardzo dobre, trasa przetarta – wydeptana, szeroka ścieżka. Oblodzenia tylko miejscami powyżej granicy lasu.  Jedyną niedogodnością w trakcie podejścia, był dość silny wiatr po wyjściu z kosodrzewiny. Bez zakładania raków i dłuższych przerw, powoli na szczyt. „Szybka kanapka”, kubek gorącej herbaty, kilka zdjęć i uciekamy. Zejście znów delikatnie utrudniał wiatr i wyślizgane, bardziej strome części szlaku (niestety w górach nie brakuje amatorów „jabłuszek” – osobiście uważam ich wykorzystanie za słuszne jedynie wtedy, gdy robi się to poza trasą podchodzenia!)
Po niespełna 4 godzinach, zadowoleni z uśmiechem na twarzy, wracamy do samochodu.

dav

Pogoda, jak na zimę i Babią Górę, można powiedzieć sprzyjała. Słońce, dobra widoczność. Jedynym mankamentem był dość silnie wiejący południowy wiatr.

Naszym zdaniem, konieczne zimowe ubranie w góry, nie będę się tu rozpisywał co kto powinien zabrać. Prawda jest taka, że na szlaku można było spotkać ludzi w zimowych butach miejskich, zwykłych butach trekingowych i profesjonalnych zimowych butach wysokogórskich. Niektórzy mieli założone dżinsy inni zaś spodnie narciarskie. Przy takich wyjściach trzeba sprawdzić prognozę pogody i w miarę swoich możliwości dobrać odpowiedni strój. Więcej na temat ubioru napiszemy w osobnym artykule.

Na wyjście w taką pogodę warto ze sobą zabrać kije trekingowe (pomagają utrzymać równowagę przy silnych porywach wiatru) oraz  kurtkę nieprzepuszczającą wiatr (żadne ciepłe ubranie nie da nam nic jeżeli będzie przewiewne). Dodatkowo polecamy termos z gorącą herbatą!

dav

Podsumowując, naszym zdaniem, wyjście na wschód słońca, jest warte grzechu! Zwłaszcza na Babią Górę. Dzięki jej niespotykanym walorom (wybitność i położenie) dostarcza to niepowtarzalnych widoków. Wszystkim tym, którzy jeszcze nigdy nie byli nad ranem w lesie, czy w górach szczerze polecam taką wycieczkę , szczególnie na Babią Górę. Różnorodność trasy i specyfika terenu zainteresują niejednego, a wyjście w półmroku z czołówkami na głowach tym bardziej.

Zespół HiTravel

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close